Jirka celý život prožil v Jihlavě. Je absolventem jihlavského gymnázia, následně pokračoval dva roky ve studiu na ČVUT na mezifakultním oboru automatizovaných systémů řízení v investiční výstavbě. Po studiích pracoval čtyři roky jako přípravář ve stavební firmě, aby se nakonec vydal na cestu „ajťáka”. Již přes čtvrt století pracuje v bance jako specialista IT coby podpora zaměstnancům ve všech oblastech IT.

Je přes dvacet let ženatý otec dvou dětí, který má dva velké koníčky, kterým se začal věnovat daleko dříve, než nabraly na popularitě a masovosti. Jedná se totiž o genealogii a domovarnictví. Například v pátrání po historii rodu, který žije po staletí na dohled Javořice, došel až k roku 1622. Syn je již 13. generací tohoto rodu. Relaxem je pro něj výpomoc v jihlavském Radničním minipivovaru, kde uplatňuje dlouholeté zkušenosti z domovarnictví.

Již v létě 1989 podepisuje Několik vět, aby od počátku podporoval rodící se OF v jihlavské Besedě. V letech 2004 až 2008 byl místopředsedou dozorčí rady Dopravního podniku města Jihlavy, členem kontrolního výboru města a rovněž členem finančního výboru Kraje Vysočina. Byl hodnotitelem v grantových komisí za oblast IT v Kraji Vysočina, ale také u některých dotačních projektů EU.

Jeho hlavními tématy jsou elektronizace a zjednodušení přístupu občanů ke službám města a pozitivní a dynamický rozvoj veřejné a individuální dopravy v principu rychlé, bezpečné a efektivní.